Learn Class 6 Math - Whole Numbers

Whole Numbers Sample Questions for Class 6

Question 1

10 chocolates and 10 cupcakes are distributed in the class. Cost of each cupcake is ₹34 and of one chocolate is ₹12. Which expression correctly represents the total expense?
A. 10 ×34 + 10 ×12
B. (34+12) × 10
C. 10 (34) + 10(12)
D. All of the above

Question 2

A shop purchases 560 books everyday and sells 425 books everyday. Starting from Monday how many books will be left till Sunday?
A. 902
B. 825
C. 789
D. 945

Question 3

There are 456 chocolates in a box. There are 12 such boxes in a shop. The cost of one chocolate is ₹2. What is the total cost of chocolates?
A. ₹6,384
B. ₹10,944
C. ₹12,768
D. ₹8,975

Question 4

Which is the smallest number which when increased by 3 is divisible by 8,11 and 24?
A. 361
B. 261
C. 291
D. 367

Question 5

What will be the product of 123455 × 25 ×4?
A. 12345555
B. 12345500
C. 12345544
D. 12345522