Learn Class 1 Math - Money

Money is used for buying different things such as toys, food, clothes or vehicles. Money is also used to get service from experts, be they a gardener or a doctor.

Coins and currency notes are used as physical money. They come in different denominations.

Observe different coins and notes, understand their value and combine them to see how you can buy different items.

Learning Videos for 1st Grade Math - Money

Money Sample Questions for Class 1

Question 1

Mona has 2 notes of ₹20. Sona has 5 notes of ₹10. Who has more amount?
A. Sona
B. Mona
C. Both are equal
D. Cannot Say

Question 2

See the figure given below and say how many rupees it makes?
A. ₹20
B. ₹25
C. ₹30
D. ₹35

Question 3

One cupcake is for ₹12. Harshal buys 3 such cupcakes. How much does he need to pay?
A. ₹40
B. ₹48
C. ₹36
D. ₹12

Question 4

Sahil has 8 coins of 50 paise and Rahil has 8 coins of 25 paise. How many coins Sahil should give to Rahil so that both have equal amount?
A. 3
B. 4
C. 2
D. 6

Question 5

Raju has ₹25. His mother gave him 2 notes of ₹50. How much amount does he have now?
A. ₹125
B. ₹100
C. ₹65
D. ₹75